Login

Sign up for our newsletter!

Top

5 Tips for Eating Healthy on a Budget

The Complete Guide to Natural Healing / Nutrition  / 5 Tips for Eating Healthy on a Budget
We would be happy to accept a guest post. Our website offers a variety of services. Here are some of the services we provide: Here are some of the other services we provide: Press Releases and sponsored articles We post press releases or sponsored articles in our healthy solutions section, which link to our homepage, so the link and a provided image to the page will be available for readers to see on the homepage and the press release can be distributed to all our social networks. The cost is $20.00 for this service. Paid Interviews We can also write, post and distribute a paid interview on our site for you. We post the interviews on our websites and blogs. Our website has 300,000 monthly readers. The cost for this service is only $49.00 dollars. Other services we offer: Permanent Links $50.00 for 3 links or $20.00 per link. Homepage Ad A homepage advertisement would be $99.00 monthly. Ad placed in specific category We also can post an advertisement in a specific section and every time someone comes onto the website to read an article related to your product, service or event - the ad would pop up. The cost of this would be $75.00 monthly. Catch Phrase Or we can place a link with a catch phrase on our homepage to your site in the homepage for $20.00 monthly. All advertisements will have links directed back to your site or linked to a website or specific product you are trying to sell. Post a coupon on our website The cost to publish the coupon on our website is $25.00. To post the coupon our blog is $15.00 Advertise in our Digital Newspaper Advertise in our Digital Newspaper: We publish a new issue with fresh content daily and each issue is advertised on the website located on the top side of our homepage. It sent out to all the social networks on a daily basis. Prices are: Leaderboard ad unit (top of the page) $35.00, On Ad unit #2 $25.00, On Ad unit #3 $25.00, On Ad unit #4 $20.00. The newspaper can also be linked to your websites and blogs. The URL to the newspaper is www.herbalguidepost.com Giveaway promotion contests Advertised on our homepage, contest page and blog. We can make it mandatory for people to like your Facebook page to enter. Each giveaway contest will be posted on both the website and blog for double the effect. The cost for this is $10.00. Giveaways are great ways to bring attention to your product and website Reviews If your product or service is relevant and useful to our audience, we may review it on our website and blog. We write up product reviews and if you are interested, we can post your review onto our website (www.thecompleteherbalguide.com) in our product review section under the section related to your product. Our section links to our homepage, so the link to the page will be available for readers to see on the homepage. Eblast A review of your product or service can also be emailed to our newsletter subscribers and eblasted to our social networks. We have thousands of followers on our social network sites such as Facebook, Twitter, Pinterest, Digg etc... We charge $7.00 to eblast all our social networks about your product. Our social network score ranks up in the top 75 percentiles. Email Advertising Email advertising is $75.00. We will create and include your ad and direct link. We can also write up an article for your product and include it in our email newsletter for an additional $35.00. Personalized Newsletter Create a personalized newsletter targeted for your product or service. It will include two or three articles related to your product, company or service. It will also include one or two separate ads with direct links to the products and services. All the articles will include 5 customized links directed to your products and services. Cost $150.00 Advertisement Feature Article We post "Advertisement Featured Articles" on our home page. This includes an image and the article located on the top center of the homepage. You can include as many links as you desire in the article and we will run it all week on the home page. The cost is $125.00 Advertise in our Monthly Newsletter A monthly e-newsletter which is distributed to all our subscribers, on our website and listed on our blog. Note: This is an ongoing advertising opportunity each month. Cost: $75.00 Featured Video of the Week Provide a 30-second to five-minute video that will be featured on our home page for one week. Video must be uploaded to YouTube or an embedded code must be provided. Book trailers, interviews, performances, etc. are permitted. Video must be tasteful and contain no nudity or excessive profanity. This advertising may occur anytime. Cost: $99.00 Video Sponsorship Adding video to your marketing mix is one of the best strategies your company can make. That’s because your message is more effective in video, and demand for this type of media is increasing. Video can tell your story in a more emotional and dramatic way than just plain text and photo. This can translate to a higher audience engagement, memory of message and response rate than with other forms of media. Video is growing is a massive way. People are watching more of it on computers and smart phones each day. Have your video permanently placed on our website and blog. It will be published in the appropriate category and our 3 million readers will have access to view it. It will also be sent out to all the social networks. Cost $125.00 If what you’re looking for is not on our list of services, please feel free to contact us. We can customize packages and services according to your needs.

5 Tips for Eating Healthy on a Budget

5 Tips for Eating Healthy on a Budget

Eating healthy does not have to be an expensive proposition. By following a few of the guidelines below, any family can enjoy a healthy diet that is also affordable. There is no need for consumers to feel like they are forced to choose between making healthy choices or staying within a strict budget.

Tip #1:

Prepare for Your Grocery Shopping Trip 

Planning your meals ahead of time makes grocery shopping an efficient chore and avoids the purchase of extra food. Menus for each meal should include seasonal items that are typically less expensive and also fresh, healthy choices. Focusing on the specific ingredients for each meal means junk food is no longer part of the grocery list.

Tip #2:

Replace Expensive Meat Products with Other Healthy Protein Options 

It is important to remember that meat is only one source of protein and tends to be more expensive than plant protein. Healthy protein sources include vegetables over meat in many cases due to the saturated fats contained in many types of meat. According to Web MD’s article, Protein: Are You Getting Enough, adult men need about 52 grams of protein per day on average and adult women require about 46 grams per day. School-age children need less and should get around 19-34 gram per day with babies needing substantially less protein, requiring only about 10 grams daily.

One way to cut the grocery bill while raising your health standards is to select certain days of the week when you substitute vegetable protein for meats. Days pegged as “Meatless Mondays,” or “Meat Free Wednesdays can accomplish a lot in terms of taking control of your family’s health and budget simultaneously.

According to Healthline.com, some noteworthy vegetables that contain significant protein content are broccoli, lentils, potatoes, edamame, green peas, lima beans and mung beans to name a few. This list alone demonstrates the many choices available for interesting vegetable plates and mouthwatering salads. Other vegetables with protein content to consider include

  • cauliflower
  • arugula, asparagus
  • okra
  • mushrooms
  • beet greens
  • avocado,
  • brussel sprouts.

Tip #3:

Feature Healthy and Inexpensive Food Choices and Buy in Bulk 

A time-tested strategy for stretching food dollars is to buy in bulk, especially taking advantage of sale items. If you have the storage to stockpile discounted items, you can significantly impact your food costs. Focusing on the sale of healthy stables such as brown rice, oats, millet, beans, nuts, and dried fruit is a prudent plan for always having healthy and inexpensive choices for every meal. By using airtight containers, these foods can certainly last until the next big sale.

Tip #4:

Strategically Buy Organic Food Whenever Possible

There is no doubt that the organic food supply has dramatically increased in response to the rising demand for healthy food selections free of pesticides. Buying organic produce represents a gigantic leap forward towards healthy alternatives. For consumers in areas where organic food is harder to find, buying from an organic meal delivery company can be the answer.

Tip #5:

Cook at Home 

Cooking at home is more economical and also allows the designated chef complete control over the ingredients used. For people on a budget, eating out usually means fast-food, which often translates into high-fat meals with little nutritional value. There is no substitute economically or nutritionally for a wonderful home-cooked meal. 

Eating healthy on a budget is not only possible, it can be easy if you follow the tips outlined above. There are so many options these days, with home delivery services and farmer’s markets supplying so much fresh food to areas that were once forsaken. There are no more excuses for budget-minded consumers to give up on eating healthy.

Mia Morales

No Comments

Post a Comment